Na kolejnym wyjazdowym posiedzeniu obradowała Rada Powiatowa DIR w Jeleniej Górze. Tym razem członkowie Rady wspólnie z zaproszonymi rolnikami z powiatów jeleniogórskiego, lubańskiego i lwóweckiego odwiedzili Zakład Mięsny ROLMEX s.c. w Bukowie k. Żarowa oraz pobliskie gospodarstwo rolne pana Artura Bernatowicza w Marcinkowiczkach.

Posiedzenie rozpoczęło się zwiedzaniem zakładu uboju i rozbioru zwierząt oraz gospodarstwa rolnego firmy. Powstały w 1992 roku zakład uboju i rozbiórki mięsa jest od lat znany wielu naszym rolnikom. Rosnąca liczba gospodarstw ukierunkowanych na bydło mięsne i zwiększające się stada tego bydła sprawiają, że kolejni rolnicy z naszego terenu staja się stałymi partnerami Rolmexu. Właściciel zakładu pan Henryk Bednarz i kierownik pan Czesław Bar przedstawili historię zakładu, zrealizowane inwestycje, dotychczasową współpracę z hodowcami z terenu południowych powiatów od Zgorzelca po Kłodzko. Akcentowali zasady tej współpracy i obsługi przez Rolmex w zakresie skupu i uboju usługowego żywca, podkreślając troskę o zadowolenie rolnika i gwarancję terminowej zapłaty. Firma nie działa w próżni, jej działalność musi być adekwatna do wymogów rynku i przepisów UE. Aktualne moce przerobowe to: ubój do 60 szt. /dzień, magazynowanie poubojowe 120 szt .

Zakład przystąpił do systemu QMP w związku z czym m.in. będzie uczestnikiem programu Zielona Dolina. Na pytanie przewodniczącego RP Mirosława Kaszkura o przyszłość właściciel podkreślił, że są gotowi do poważnej inwestycji rozwojowej. Dysponują własną działką inwestycyjną 2 ha z pełnym uzbrojeniem w strefie ekonomicznej Żarów. Zmuszeni są jednak czekać na sprzyjające warunki do realizacji tej inwestycji, między innymi chodzi o: program dopłat dla rolników producentów żywca wołowego w terenach górskich, gdyż tylko opłacalna hodowla gwarantuje wzrost pogłowia i dostatek surowca. Chodzi także o pomoc w interwencyjnym zagospodarowaniu tzw. wołowiny kulinarnej, liczą także na szybkie uruchomienie programu Zielona Dolina i towarzyszące jemu mechanizmy wspierania rozwoju hodowli i przetwórstwa.

Gościem naszego posiedzenia był pan Zbigniew Szczygieł prezes Klastra Wołowina Sudecka i Radny do Sejmiku Wojewódzkiego. Przedstawił stan organizacyjny Klastra, jego program i inicjatywy. Apelował o aktywne uczestnictwo w jego działalności. Znak firmowy „Wołowina Sudecka” jest w końcowej fazie rejestracji w Urzędzie Patentowym. Jako Radny zobowiązał się do pełniejszego uczestnictwa rolników w programie Zielona Dolina.

W dyskusji członkowie RP pytali o politykę cenową Zakładu i możliwości uboju usługowego, które są świadczone w cenach korzystniejszych jak na naszym terenie. Przewodniczący Mirosław Kaszkur podkreślił, że najważniejsze jest pełne zaufanie do ubojni wraz z gwarancją terminowej zapłaty. Poruszył także problem wysokich cen usług weterynaryjnych i leków weterynaryjnych, które są o 40% wyższe jak w Niemczech. Izba Rolnicza powinna zwrócić się w tej sprawie z wnioskami do KRIR i władz centralnych.

Kolejną propozycją przedstawioną w dyskusji było zwrócenie się do tych władz o dopłaty do ogrodzeń pastwisk i inseminacji. Właściciel pan Bednarz poinformował także o gospodarstwie rolnym przy swojej firmie i produkcji roślinnej. Zaprezentował najnowsze ciągniki i kombajny, między innymi bardzo nowoczesny ciągnik Class.

W rodzinnym gospodarstwie pana Artura Bernatowicza w Marcinkowiczkach, który jest delegatem do RP w Świdnicy i sołtysem wsi, zwiedziliśmy wzorową hodowlę bydła mięsnego francuskiej rasy Charolaise. Stado składa się z około 100 – 120 sztuk, w tym około 30 krów. Jałówki przeznaczane są do remontu stada, a wybrane buhajki trafiają do wielu gospodarstw jako rozpłodniki. Bydło mięsne sprzedawane jest do Zakładu w Bukowie od wielu lat. W trakcie zwiedzania trwała ożywiona dyskusja wraz ze szczegółowymi pytaniami na które odpowiadał gospodarz. Poruszono między innymi następujące tematy: żywienie letnie i zimowe, rozród, inseminację i dlaczego preferuje właśnie tę rasę. W produkcji roślinnej na ok. 90 ha dominują klasyczne uprawy, głównie zboża i rzepak oraz rośliny paszowe.

Wizyta w gospodarstwie była ostatnim punktem posiedzenia RP DIR w Jeleniej Górze. Uczestniczyło w nim łącznie 18 osób. Listy obecności w załączeniu.

Andrzej Kamiński

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Z pól zniknęły już... Czytaj więcej->

grudzień 2017