Również u naszych południowych sąsiadów święto dożynkowe ma wieloletnią tradycję i bogatą oprawę. W zaprzyjaźnionym województwie Kralovohradeckim obchodzono je 16 września w centralnej dzielnicy rekreacyjnej miasta Fośna, dzięki czemu razem z rolnikami świętowało ok. 30 tysięcy mieszkańców Hradec Kralove i okolic. Dopisali goście, wśród nich wojewoda dr Jiri Stepan, a także prezydent miasta, wice -prezydent Krajowej Izby Rolniczej, prezesi wielu instytucji i firm. Naszej delegacji przewodniczył członek Zarządu DIR Franciszek Baranowski.

Oficjalni goście zostali zaproszeni do historycznych powozów konnych, których korowód objechał centrum miasta łącznie z zabytkowym rynkiem. Wszystko odbyło się w ciekawej oprawie z orkiestrą, asystą jeźdźców i tradycyjnym wozem chłopskim zaprzężonym w konie z najpiękniejszą uprzężą.

W części oficjalnej dożynek ciepłe słowa skierowali do ich uczestników i wszystkich rolników zaproszeni goście: wojewoda, prezydent miasta, wice- prezydent Agrarnej Komory CR, przedstawiciel biskupstwa oraz Paweł Vesely znany nam dobrze członek najwyższych władz Centralnej i Regionalnej Izby Rolniczej. . Następnie zabrał głos Franciszek Baranowski, który w imieniu prezesa DIR Leszka Grali i Zarządu DIR przekazał serdeczne pozdrowienia i gratulacje wszystkim uczestnikom dożynek i rolnikom województwa Hradec Kralove. Podziękował także za zaproszenie oraz udekorował naszych przyjaciół Pavla Veselego oraz Jaroslava Vojtecha złotymi medalami „Zasłużony dla samorządu rolniczego” przyznanymi przez Kapitułę Odznaczenia za szczególny wkład w inicjowanie i stały rozwój współpracy DIR i RAK Hradec Kralove. W dalszym ciągu części oficjalnej wręczono liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi:

• za najlepszy produkt spożywczy i najlepszym producentom żywności
  • dla 5-ciu najlepszych producentów zbóż
  • dla 6-ciu najlepszych hodowców bydła i trzody
  • dla najlepszych hodowców drobnych zwierząt, owiec i kóz oraz inne wyróżnienia.

Pomimo deszczowej pogody dużym powodzeniem cieszyły się liczne stoiska z lokalną żywnością w tym nagrodzoną oraz wystawa zwierząt hodowlanych.
Dożynkowe święto trwało jeszcze długo, a czas umilały liczne zespoły.

Andrzej Kamiński

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Z pól zniknęły już... Czytaj więcej->

październik 2017