Mimo chmur i lekko padającego deszczu blisko półtora tysiąca dolnośląskich Rolników i Ich gości przybyło do Złotego Potoku w gminie Leśna na V Dolnośląskie Dożynki Rolników. Ten deszcz nikogo jednak nie smucił bo rolnicy naszego województwa czekali na opady. Wody potrzeba bo w polach jest strasznie sucho.

Witając rolniczą brać Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, gospodarz Dożynek powiedział: „Nie spotkaliśmy się dzisiaj by narzekać, by krytykować i żądać czegokolwiek. Jesteśmy ostatnią grupą, która na taka skalę kontynuuje stare polskie obyczaje, która okazuje szacunek dla chleba, dla pracy, dla wiary w to co robimy, dla miłości do ziemi. Spotkaliśmy się by podziękować Bogu i ludziom za zbiory, za całoroczną pracę, za wszystko czego doświadczyliśmy…”. Zwracając się do Starostów Dożynek Magdaleny Mikoda z gminy Domaniów i Tomasza Piotrowskiego gospodarującego w powiecie wrocławskim podkreślił rolę młodych ludzi, którzy już osiągnęli sukcesy w swoich gospodarstwach stwierdził, że „Rolnikiem się jest” - to jest powołanie, które daje natchnienie by być jeszcze lepszym by jeszcze więcej swego serca przekazać matce ziemi. Ona się odwdzięczy w kolejnych latach, jeszcze lepszymi plonami większą radością z efektów ciężkiej pracy.

W dożynkowych uroczystościach udział wzięli m. innymi Posłowie na Sejm RP Ewa Drozd, Robert Winnicki i Stanisław Huskowski, Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Zieliński, szefowie instytucji pracujących na rzecz wsi i rolnictwa, licznie zgromadzeni byli samorządowcy, radni wójtowie, burmistrzowi i starostowie.

Wicewojewoda Kamil Zieliński wręczył medale „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa Wiesławie Widziak i Marcinowi Hajduk gospodarującym w gminie Lubomierz oraz Leszkowi Romanowiczowi - delegatowi Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Zgorzeleckiego, prowadzącemu gospodarstwo w gminie Sulików. Krajowa Rada Izb Rolniczych przyznała swoje medale: Janowi Laszczowskiemu - Przewodniczącemu Rady Powiatowej DIR w Polkowicach - srebrny oraz Robertowi Świdrowi - delegatowi do Walnego Zgromadzenia z Platerówki w powiecie lubańskim. Złote Medale przyznane przez Zarząd DIR otrzymali: Zdzisław Ożga - delegat do Walnego Zgromadzenia i Jerzy Truś - Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Wołowie; Maria Wrona - delegatka Rady Powiatowej DIR Powiatu Legnickiego; Władysław Bigus - Wójt gminy Rudna; Andrzej Nowakowski - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubinie; Bogusław Widziak - rolnik z gminy Lubomierz; Ryszard Buczkowski - delegat Rady Powiatowej DIR w Zgorzelcu; Stefan Berdychowski - v-ce Prezes Grupy Producentów Mleka „Sudety”, Członek Rady Nadzorczej KaMos, Członek Karkonoskiego Stowarzyszenia Hodowców Bydła w Kamiennej Górze. Srebrnymi Medalami wyróżniono: Stanisława Laskowskiego - Starostę Jaworskiego; Stanisława Dziwaka- lekarza weterynarii z Rudnej; Macieja Wotę i Jana Cioska - delegatów Rady Powiatowej DIR Powiatu Polkowickiego; Karola Sygnatowicza – delegata DIR Wołowskiego; Jana Gancarza - delegata, Kierownika Powiatowego Zespołu Doradców w Lubaniu; Ireneusza Próchnickiego - V-ce Prezesa Karkonoskiego Stowarzyszenia Hodowców Bydła, Członka Grupy Producentów Mleka Kamienna Góra oraz Fryderyka Ditterlę – delegata pierwszej kadencji; Członka Grupy Producentów Mleka „Sudety” i Karkonoskiego Stowarzyszenia Hodowców Bydła w Kamiennej Górze. Medale wręczali Leszek Grala i Stanisław Myśliwiec – członek KRIR, Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej oraz Ryszard Borys Wiceprezes Izby w towarzystwie członków Zarządu DIR Waldemara Jankowskiego i Franciszka Baranowskiego.

Dziękując przybyłym zwrócił się do wszystkich rolników by dzisiejsze spotkanie było dniem radości, dniem rozmów o tym jak obniżać koszty produkcji, jak się organizować by sprostać coraz mocniejszej konkurencji, by nie przegrywać konkurencji z farmerami unijnymi ale również rolnikami z innych regionów kraju. W sposób szczególny Prezes Izby podziękował kobietom wiejskim, szczególnie tym z Kół Gospodyń Wiejskich, które od 150 lat na ziemiach polskich przenoszą z pokolenia na pokolenie najpiękniejsze i najwartościowsze tradycje chrześcijańskie, polskie, nasze rolnicze, narodowe. Kierując swoje słowa do przedstawicieli instytucji rolniczych, samorządowców podziękował za wszystko co robią by rolniczy trud był doceniany, by gospodarstwa prowadziło się łatwiej, lepiej. „Bez waszego zaangażowania i zrozumienia gospodarzyło by nam się znacznie trudniej, każdemu serdecznie dziękuje i proszę o dalsze wsparcie. „Dziękuję wam wszystkim za to, że jesteście” powiedział.

Na zakończenie części oficjalnej Posłowie, Wicewojewoda i Członkowie Zarządu Izby podzielili się z licznie zgromadzonymi Rolnikami, Ich rodzinami i gośćmi chlebem. Później – mimo siąpiącego deszczu – trwała udana zabawa oraz degustacja potraw w ramach przeprowadzanego równocześnie Pikniku Wieprzowego organizowanego z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Nie zabrakło swojskich wyrobów. Królowały kaszanka, smalec, salceson, karkówki i szaszłyki. Oczywiście nie zabrakło pieczonych prosiaków i dzika przygotowanych przez rodzinę Mularczyków. Uczestnicy mogli wziąć udział w zorganizowanych konkursach dla dzieci i dorosłych. Na zorganizowanym stoisku przeprowadzono akcję informacyjną o zaletach wieprzowiny. Hostessy promując przetwory z mięsa wieprzowego zachęcały uczestników Dożynek na degustację do stoiska, częstując ich na rozbudzenie smaku wyrobami z mięsa wieprzowego. Spożywanie wieprzowiny w Polsce jest dosyć powszechne dlatego też chętnych do spożywania wysokokalorycznego białka nie brakowało.

Do Zacisza przyjechało ponad trzydzieści wieńców wyplecionych przez wsie z całej dolnośląskiej ziemi. Komisja konkursowa, której przewodniczył ksiądz kanonik Czesław Misiewicz celebrujący dożynkowa mszę wytypowała zwycięzców, którymi został wieniec ze wsi Jałowiec w powiecie lubańskim, miejsce 2 przyznano natomiast wsi Wysokie a trzecie dla wsi Strzelce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia, bo do Zacisza przyjechały wieńce po wstępnych selekcjach w gminach i powiatach.

Organizacyjnie nad wszystkim czuwali pracownicy biura Izby z panią dyrektor Urszulą Solińską-Marek na czele, a imprezę profesjonalnie prowadziła pani Anna Michalkiewicz.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Prezes

Mam takie odczucie... Czytaj więcej->

styczeń 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-01-16
USD 3,4190 +0,53%
EUR 4,1825 +0,31%
CHF 3,5428 +0,27%
GBP 4,7060 +0,34%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard