Dnia 4 września 2016 r. odbyły się Dożynki wojewódzkie w Krzyżowej na terenie fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Gospodarzem tegorocznych dożynek wojewódzkich była gmina Świdnica. Organizatorami Dożynek Wojewódzkich byli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, GOKSiR w Świdnicy oraz sołectwo Gogołów. Dolnośląską Izbę Rolniczą reprezentował Prezes Leszek Grala i Delegat do KRIR Henryk Kowalik.

Rolnicze święto rozpoczęło się tradycyjnie Mszą św. pod przewodnictwem ks. bp. Ignacego Deca, Mszę celebrował również bp Jacek Kiciński z Wrocławia. Starostami tegorocznych dożynek byli Zygmunt Balant i Agnieszka Krzeczkowska z Gogołowa. Biskup świdnicki Ignacy Dec poświęcił wieńce dożynkowe i prosił o błogosławieństwo dla rolników. Wieńce 33 sołectw gminy Świdnica oraz 19 wieńców z powiatów Dolnego Śląska, wykonane ze zboża, polnych kwiatów i ziół przeniesiono w barwnym korowodzie, pod scenę ustawioną w centralnej części placu. Odwiecznym zwyczajem starosta i starościna szli na czele korowodu i nieśli chleb i tegoroczne płody ziemi. W korowodzie z rolnikami szli przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich z marszałkiem Cezarym Przybylskim i wojewodą Pawłem Hryniakiem. Wśród gości zaproszonych byli też przedstawicie DIR: Prezes Leszek Grala i Delegat do KRIR Henryk Kowalik. Po Misterium Chleba przedstawiciele władz, w tym również Pan Prezes Leszek Grala, dziękowali rolnikom za ich trud włożony w zbiory tegorocznych plonów.

Na scenie wręczono czterem wyróżnionym rolnikom odznaczenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”, o które występowała gmina Świdnica oraz jedno odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa” dla Pana Wiktora Skotnickiego i odznakę KRIR „Zasłużony dla Samorządu Rolniczego” dla Pana Andrzeja Szczepanika aktywnego społecznika z Tomkowic w gminie Strzegom. Dwa ostatnie odznaczenia wręczali wyróżnionym Pani Ewa Mańkowska Wicewojewoda Dolnośląski i Pan Leszek Grala Prezes DIR.
Obrzędy związane z uroczystościami dożynkowymi, konkursy i zabawy dla całych rodzin, stoiska z wyrobami tradycyjnymi przygotowane przez sołectwa gminy Świdnica, lokalnych twórców rękodzieła i miejscowe organizacje uginały się od smakołyków i przyciągały tłumy zwiedzających.
Rozstrzygnięto najważniejszy podczas dożynkowych uroczystości konkurs „Na najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”, zwyciężył wieniec z powiatu oławskiego. Nagrodę Prezesa Izby przyznano wieńcowi z powiatu trzebnickiego przygotowanemu przez wieś Brzezie. Nagrodę wręczyli Prezes Leszek Grala oraz delegat do KRIR Henryk Kowalik.
Dożynki uświetnili swoimi występami Ludowo-Estradowy Zespół Mokrzeszów, Zespół Pieśni i Tańca Bystrzyca, zespoły ludowe: Kądziołeczka, A To Heca, Stokrotki, Ale Babki, zespoły dziecięce, w tym występ formacji „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica”. Gwiazdą dożynek wojewódzkich byli Trubadurzy. Uczestnicy dożynek w pięknej scenerii Pałacu w Krzyżowej bawili się doskonale do późnych godzin nocnych.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Elżbieta Sobótko

Prezes

Mam takie odczucie... Czytaj więcej->

styczeń 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-01-16
USD 3,4190 +0,53%
EUR 4,1825 +0,31%
CHF 3,5428 +0,27%
GBP 4,7060 +0,34%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard