Mimo chmur i lekko padającego deszczu blisko tysiąca dolnośląskich Rolników i Ich rodzin przybyło do Zacisza w gminie Leśna na VI Dolnośląskie Dożynki Rolników. W dożynkowych uroczystościach wziął udział Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, jak również Posłowie na Sejm Zofia Czernow i Robert Winnicki, szefowie instytucji pracujących na rzecz wsi i rolnictwa, licznie zgromadzeni byli samorządowcy, radni, wójtowie, burmistrzowie i starostowie. 

Starostami tegorocznych Dożynek byli: Agnieszka Mazur – właścicielka gospodarstwa rolnego o roślinnym profilu produkcji, sołtys wsi Bożanów oraz delegatka Rady Powiatowej DIR powiatu świdnickiego oraz Paweł Mazur – hodowca bydła mięsnego z Zagórza Śląskiego i Przewodniczący Rady Powiatowej DIR powiatu wałbrzyskiego.

Witając przybyłych Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, gospodarz Dożynek powiedział: „Nie spotkaliśmy się dzisiaj, by narzekać i się żalić. Nie przyjechaliśmy się smucić i ronić łez, bo mówiąc słowami wiejskiego poety Feliksa Raka zanim tu przyszliśmy już daliśmy Bogu oraz naszej kochanej ziemi zadatek na nowy chleb. Już obsialiśmy swoje pola, już pielęgnujemy je, by za rok móc znowu świętować. Dlatego witając wszystkich, drodzy dolnośląscy Rolnicy wierzę, że dzisiejszy dzień, mimo niskiej temperatury tradycyjnie spędzimy na świętowaniu, zabawie i dyskusjach, jak zmieniać nasze małe ojczyzny, ale też jak udoskonalać i poprawiać gospodarstwa”.Prezes DIR podkreślił także ciężką pracę rolników: „Dożynki to wielki ukłon dla ludzi, którzy na rękach i twarzy mają wypisane trudy pracy. Ich praca jest symbolem tego co dobre, ale też nieprzemijające. Ich wysiłek to ukłon w stronę świętych słów ewangelii, że ten chleb będzie żył.”

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala wręczyli medale: srebrny medal „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” przyznany przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego Panu Stanisławowi Chorągwickiemu gospodarującemu w gminie Bogatynia.

Brązowe medale Krajowej Rady Izb Rolniczych za zasługi dla samorządu rolniczego oraz pracę na rzecz rolników otrzymali:
Waldemar Jankowski – Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej,
Czesław Kaczmarek– delegat do Walnego Zgromadzenia,
Paweł Kupczyński – delegat do Walnego Zgromadzenia,
Paweł Mazur – Przewodniczący Rady Powiatowej powiatu wałbrzyskiego,
Andrzej Mitczak – delegat do Walnego Zgromadzenia,
Józef Odrzywolski – delegat do Walnego Zgromadzenia,
Jan Płachciak – delegat do Walnego Zgromadzenia,
Mieczysław Środa – Przewodniczący Rady Powiatowej powiatu Lwóweckiego.

Złote Medale przyznane przez Zarząd DIR Zasłożony dla samorządu rolniczego wręczane przez Wiceprezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszarda Borysa oraz Członka Zarządu Franciszka Baranowskiego otrzymali:
Ludwik Twardochleb – Członek Rady Powiatowej powiatu głogowskiego;
Bogusław Widziak – sołtys wsi Janice w gm. Lubomierz;
Arkadiusz Dulemba – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Lubinie; Roman Pastuch – Członek Rady Powiatowej powiatu lubińskiego;
Jacek Kasiulewicz – Członek Rady Powiatowej powiatu legnickiego.

Srebrnymi Medalami DIR Zasłużony dla samorządu rolniczego wyróżniono:
Irenę Huburę – sołtys wsi Wysokie w gm. Rudna;
Mariolę Szczęsną – Burmistrz Lwówka Śląskiego;
Tadeusza Smolińskiego – delegata do Walnego Zgromadzenia.

W dalszej części Prezes DIR zaprosił Marszałka, Posłów, Starostów Dożynek oraz Członków Zarządu Izby, aby podzielili się z licznie zgromadzonymi Rolnikami, Ich rodzinami i gośćmi chlebem. Później – mimo siąpiącego deszczu – trwała udana zabawa przy konkursach dla dzieci i dorosłych oraz występach zespołów ludowych: Gromadka, Marysieńki, Rozmaryn, Bogdanki orazRybniczanki. Konkursy, jak i degustacja potraw odbyły się w ramach przeprowadzonego Pikniku Wieprzowego organizowanego z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Nie zabrakło swojskich wyrobów. Królowały kaszanka, smalec, salceson, karkówki i szaszłyki. Oczywiście nie zabrakło pieczonych prosiaków i dzika przygotowanych przez rodzinę Mularczyków. Na zorganizowanym stoisku przeprowadzono akcję informacyjną o zaletach wieprzowiny. Hostessy promując przetwory z mięsa wieprzowego zachęcały uczestników Dożynek na degustację do stoiska, częstując ich na rozbudzenie smaku wyrobami z mięsa wieprzowego. Spożywanie wieprzowiny w Polsce jest dosyć powszechne, dlatego też chętnych do spożywania wysokokalorycznego białka nie brakowało.

Do Zacisza przyjechało blisko trzydzieści wieńców wyplecionych przez wsie z całej dolnośląskiej ziemi. Komisja konkursowa, której przewodniczył ksiądz kanonik Czesław Misiewicz celebrujący dożynkową mszę, wytypowała zwycięzcę, którym został wieniec ze wsi Jałowiec w powiecie lubańskim, miejsce 2 przyznano natomiast wsi Siedlęcin, a trzecie wsi Wysokie. Nagrodę specjalną Prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej otrzymał wieniec ze wsi Bożanów. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia, bo do Zacisza przyjechały wieńce po wstępnych selekcjach w gminach i powiatach.

Organizację dożynek wsparli: Targpiast Sp. z o.o.; Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny we Wrocławiu; Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych; Dolnośląskie Centrum Mikroorganizmów, Bank Zachodni WBK SA O. Regionalny w Lwówku Śląskim. Podczas trwania Dożynek można było odwiedzić także stoiska wystawców: Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny we Wrocławiu; Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych; Dolnośląskiego Centrum Mikroorganizmów; Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny we Wrocławiu (BT w Lubaniu).

Organizacyjnie nad wszystkim czuwali pracownicy biura Izby z panią dyrektor Urszulą Solińską-Marek na czele, a imprezę profesjonalnie prowadził Pan Wojciech Krawiec.Część oficjalną Dożynek uświetniała Lubańska Orkiestra Reprezentacyjna pod kierownictwem Pana Andrzeja Drozdowicza.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Prezes

Mam takie odczucie... Czytaj więcej->

luty 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-02-23
USD 3,3911 -0,29%
EUR 4,1738 -0,17%
CHF 3,6302 +0,14%
GBP 4,7365 +0,28%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest