Reforma Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku

W dniu 12 października 2017 r. w Mysłakowicach (woj. dolnośląskie) odbyła się pierwsza z czterech Konferencji pn "Reforma Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku" realizowana w ramach konkursu centralnego KSOW. Konferencję otworzył Wiceprezes Ryszard Borys. Witając wszystkich zaproszonych podziękował za tak liczne przybycie i zainteresowanie Wspólną Polityką Rolną. Udział w Konferencji wzięli mieszkańcy obszarów wiejskich, przedstawiciele izb rolniczych z województw dolnośląskiego oraz opolskiego, a także przedstawiciele samorządów i branżowych związków rolniczych.

Czytaj więcej...

Spotkanie Zarządu DIR z Przewodniczącymi Rad Powiatowych w Dzierżoniowie

Spotkanie otworzył Leszek Grala – Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu. Jednym z ważniejszych tematów spotkania było omówienie zasad przeprowadzania przetargów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecne zasady przeprowadzania przetargów, kryteria oceny oraz udział przedstawicieli DIR w Komisjach przetargowych przedstawił Kazimierz Jurkiewicz z Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Powiedział o nowo powstałej instytucji Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, który powstał z połączenia ARR i ANR, połączył on też zadania obu Agencji. Temat obrotu ziemią był doskonałym impulsem dla wszystkich zebranych do dyskusji w sprawie pojawiających się „słupów” na przetargach. Ich eliminacja jest bardzo trudna, bo rolnicy nie chcą pisać na sąsiada. Rolnicy uważają, że wolne grunty rolne gminne i grunty rolne Lasów Państwowych powinny być wydzierżawiane rolnikom. Zebrani zwrócili uwagę na fakt braku nadzoru właścicielskiego nad wydzierżawianym gruntem, na którym często rosną już drzewa i krzaki. Skrytykowano formę rozdysponowania ziemi poprzez przetargi ofert pisemnych, bo ze względu na dużą ilość chętnych trwają one zbyt długo, a ziemia leży odłogiem. Obecnie preferowana jest długoletnia dzierżawa gruntów, wielu dzierżawców nabyło już prawo pierwokupu dzierżawionych gruntów i nie wiadomo czy będą mogli wykupić dzierżawione grunty, nawet jeśli wcześniej wyłączyli dla rolników indywidualnych 30 % ze swoich. Dyskutowano o tzw. gruntach niezbywalnych, szkodach łowieckich i prywatnym obrocie ziemią. Przy obecnych procedurach starsi rolnicy nie dają rady sprzedać swoich gospodarstw.

Czytaj więcej...

Debata rolniczo-łowiecka po raz czwarty

W dniu 4 września 2017 r. w Ponadregionalnym Rolniczym Centrum Kongresowym w Pawłowicach odbyła się debata rolniczo-łowiecka zorganizowana przez Dolnośląską Izbę Rolniczą we współpracy z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu. Była to ostatnia z cyklu 4 debat rolniczo-łowieckich zorganizowanych przez DIR w bieżącym roku. Debata skierowana była przede wszystkim do osób zajmujących się na co dzień problematyką szacowania szkód łowieckich, jak również do tych, których szkody te dotykają w największym stopniu, czyli rolników. Wśród uczestników obecni byli delegaci Rad Powiatowych DIR powiatów: wrocławskiego, wołowskiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, milickiego, trzebnickiego i średzkiego, przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu i jednostek organizacyjnych przez nią nadzorowanych - nadleśnictw, właściciele i dzierżawcy terenów rolnych i leśnych, rolnicy, myśliwi oraz przedstawiciele samorządów terytorialnych.

Celem debaty było podjęcie dyskusji nad aktualnie obowiązującymi procedurami szacowania oraz przepisami prawnymi regulującymi problematykę szkód łowieckich, jak również stanem łowiectwa w woj. dolnośląskim ze szczególnym uwzględnieniem liczebności populacji zwierzyny łownej i konieczności jej redukcji. Zaproszonych gości powitali: Pan Leszek Grala – Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Pan Roman Rycombel – Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu i zarazem Łowczy Okręgowy. Następnie głos zabrali prelegenci.

Czytaj więcej...

VI Dolnośląskie Dożynki Rolników

Mimo chmur i lekko padającego deszczu blisko tysiąca dolnośląskich Rolników i Ich rodzin przybyło do Zacisza w gminie Leśna na VI Dolnośląskie Dożynki Rolników. W dożynkowych uroczystościach wziął udział Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, jak również Posłowie na Sejm Zofia Czernow i Robert Winnicki, szefowie instytucji pracujących na rzecz wsi i rolnictwa, licznie zgromadzeni byli samorządowcy, radni, wójtowie, burmistrzowie i starostowie. 

Starostami tegorocznych Dożynek byli: Agnieszka Mazur – właścicielka gospodarstwa rolnego o roślinnym profilu produkcji, sołtys wsi Bożanów oraz delegatka Rady Powiatowej DIR powiatu świdnickiego oraz Paweł Mazur – hodowca bydła mięsnego z Zagórza Śląskiego i Przewodniczący Rady Powiatowej DIR powiatu wałbrzyskiego.

Witając przybyłych Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, gospodarz Dożynek powiedział: „Nie spotkaliśmy się dzisiaj, by narzekać i się żalić. Nie przyjechaliśmy się smucić i ronić łez, bo mówiąc słowami wiejskiego poety Feliksa Raka zanim tu przyszliśmy już daliśmy Bogu oraz naszej kochanej ziemi zadatek na nowy chleb. Już obsialiśmy swoje pola, już pielęgnujemy je, by za rok móc znowu świętować. Dlatego witając wszystkich, drodzy dolnośląscy Rolnicy wierzę, że dzisiejszy dzień, mimo niskiej temperatury tradycyjnie spędzimy na świętowaniu, zabawie i dyskusjach, jak zmieniać nasze małe ojczyzny, ale też jak udoskonalać i poprawiać gospodarstwa”.Prezes DIR podkreślił także ciężką pracę rolników: „Dożynki to wielki ukłon dla ludzi, którzy na rękach i twarzy mają wypisane trudy pracy. Ich praca jest symbolem tego co dobre, ale też nieprzemijające. Ich wysiłek to ukłon w stronę świętych słów ewangelii, że ten chleb będzie żył.”

Czytaj więcej...

Nasze kulinarne dziedzictwo smaki regionów 2 wrzesień 2017

 

XVII Edycja Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” odbyła się 2 września w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Organizatorami konkursu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu. Odwiedzający mogli skosztować dolnośląskich specjałów i porozmawiać z producentami o ich recepturach na smaczne i zdrowe produkty.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: Ewa Mańkowska - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Leszek Grala - Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Izabela Byszewska - Prezes Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie orazdyrektor Pasażu Grunwaldzkiego Maciej Sanetera.

Czytaj więcej...

Prezes

Z pól zniknęły już... Czytaj więcej->

październik 2017
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2017-10-23
USD 3,6061 +0,26%
EUR 4,2359 -0,22%
CHF 3,6564 -0,10%
GBP 4,7520 +0,63%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Marty, Marcina, Rafała